Μέθοδοι Έρευνας Ορυκτών και Πετρωμάτων

Εξάμηνο Η'
ECTS μονάδες 5
Διδάσκων Ι. Ηλιόπουλος,  Σ. Καλαϊτζίδης
Ασκών Ι. Ηλιόπουλος, Σ. Καλαϊτζίδης Β. Ξανθοπούλου, Μ. Κοκκαλιάρη  (Μετ/κές φοιτήτριες, συνεπικουρούν στα εργαστήρια)

Στόχοι Μαθήματος
Η εξοικείωση των φοιτητών με τις συχνότερα χρησιμοποιούμενες ενόργανες μεθόδους αναγνώρισης ορυκτών και ανάλυσης ορυκτών και πετρωμάτων σε στερεά κατάσταση. Θα αναπτυχθούν θεμελιώδεις αρχές μεθόδων που βασίζονται στην αλληλεπίδραση της ύλης με ακτινοβολίες και σωματίδια και μέθοδοι, που βασίζονται στις θερμικές, ηλεκτρικές, οπτικές και μαγνητικές επιδράσεις στην ύλη.

Διάρθρωση Μαθήματος
Το μάθημα περιλαμβάνει:

• Παραδόσεις στην αίθουσα διδασκαλίας
  • Ασκήσεις-Εργαστήρια με χρήση σχετικών οργάνων του Τμήματος ή άλλων Τμημάτων και αντίστοιχων προγραμμάτων Πληροφορικής

Περιεχόμενα Μαθήματος
Θα αναπτυχθούν οι βασικές αρχές και θα ασκηθούν οι φοιτητές στην εφαρμοφή, των πιο κάτω κυρίως μεθόδων, ανάλογα με τις ανάγκες των πτυχιακών τους εργασιών.

• Περίθλαση ακτίνων-Χ.
  • Φασματοσκοπία φθορισμού ακτίνων-Χ
  • Ηλεκτρονική μικροανάλυση
  • Ηλεκτρονική μικροσκοπία σάρωσης και αναλυτική ηλεκτρονική μικροσκοπία (EDS και WDS)
  • Φασματοσκοπία Mössbauer
  • Φασματοσκοπία πυρηνικού μαγνητικού συντονισμού
  • Φασματοσκοπία απορρόφησης υπερύθρων – Φασματοσκοπία Raman – Διαφορική θερμοανάλυση – Ανάλυση εικόνας.

Ηλεκτρονικά Μαθήματα: http://eclass.upatras.gr/courses/GEO317/