Μάρμαρα και Αδρανή Υλικά

Εξάμηνο ΣΤ'
ECTS μονάδες 3
Διδάσκων Κ. Χατζηπαναγιώτου
Ασκών Κ. Χατζηπαναγιώτου, Αικ. Ρογκάλα, Π. Γιαννακοπούλου, Ι. Μπαλάτσας (Μετ/κοί Φοιτητές συνεπικουρούν στα εργαστήρια)

Στόχοι Μαθήματος
Οι ανάγκες εξόρυξης πετρωμάτων για χρήση σε διακοσμητικές εφαρμογές ή για την χρήση τους ως αδρανή υλικά, αυξάνουν συνεχώς. Στόχος του μαθήματος είναι να κατανοήσουν οι φοιτητές ποια πετρώματα μπορούν να χρησιμοποιηθούν στις διάφορες αυτές εφαρμογές. Ποια είναι τα κριτήρια για την εξόρυξη τους. Ποιες ιδιότητες πρέπει να πληρούν τα υλικά εξόρυξης για διάφορες χρήσεις. Πώς να προσδιορίζουν αυτές τις ιδιότητες. Τέλος θα πρέπει οι φοιτητές να είναι σε θέση να κάνουν ορθολογιστική διαχείριση των αποθεμάτων της Γης και να γνωρίζουν τις μεθόδους ελαχιστοποίησης των περιβαλλοντικών επιπτώσεων από την εξόρυξη πετρωμάτων.

Διάρθρωση Μαθήματος
Το μάθημα περιλαμβάνει:

• Παραδόσεις στην αίθουσα διδασκαλίας
  • Ασκήσεις-Εργαστήρια με χρήση πολωτικών μικροσκοπίων και εξειδικευμένων προγραμμάτων Πληροφορικής, καθώς και προσδιορισμού φυσικομηχανικών ιδιοτήτων
  • Επισκέψεις σε λατομικούς χώρους για την παρακολούθηση των διαφόρων φάσεων εξόρυξης και μελέτη των περιβαλλοντικών επιπτώσεων

Περιεχόμενα Μαθήματος

• Μάρμαρα και άλλα διακοσμητικά πετρώματα
  • Το μάρμαρο ως ορυκτός πλούτος
  • Φυσικά Χαρακτηριστικά, γεωλογικός χωροχρόνος. Φυσικομηχανικές και τεχνικές ιδιότητες
  • Κατανομή και ποικιλίες μαρμάρων
  • Χρήσεις πετρωμάτων – μαρμάρων
  • Το μάρμαρο στην αρχαιότητα και στη σύγχρονη εποχή
  • Φάσεις αξιοποίησης και τυποποίησης
  • Βάση δεδομένων
  • Αδρανή υλικά και πετρώματα – ορυκτοπετρογραφική εξέταση.
  • Προσδιορισμός ιδιοτήτων και εργαστηριακός έλεγχος αδρανών υλικών, ταξινόμηση και χρήση
  • Αποκατάσταση του περιβάλλοντος. Το υφιστάμενο νομοθετικό πλαίσιο.