Εκπαίδευση

Τίτλος Πετρογραφία Ιζηματογενών και Μεταμορφωμένων Πετρωμάτων
Ώρες Διδασκαλίας
Παράδοση  2
Φροντιστήριο  1 (3 τμήμ.)
Εργαστήριο  3 (3 τμήμ.)
Διδακτικές μονάδες  4
Κατηγορία  Υποχρεωτικό
Εξάμηνο  Ε΄
ECTS μονάδες  5
Διδάσκων  Κ. Χατζηπαναγιώτου, Π. Λαμπροπούλου
Ασκών   Κ. Χατζηπαναγιώτου, Π. Λαμπροπούλου (μέλος Ε.Δ.Ι.Π), Π. Πετρούνιας, Π. Γιαννακοπούλου, Αικ. Ρογκάλα (Μετ/κοί φοιτητές, συνεπικουρούν στα εργ/ρια)

Στόχοι Μαθήματος
Τα πετρώματα αποτελούν συστατικά του φλοιού αλλά και του μανδύα της Γης. Στόχος του μαθήματος είναι ο φοιτητής να μπορεί να αναγνωρίζει τις διάφορες οικογένειες των ιζηματογενών και μεταμορφωμένων πετρωμάτων μακροσκοπικά και μικροσκοπικά. Επίσης να μπορεί να ταξινομεί αυτά τα πετρώματα σε συγκεκριμένους λιθότυπους, με βάση διεθνή συστήματα ταξινόμησης. Τέλος θα μάθει τη χρήση των πετρωμάτων αυτών σε διάφορες βιομηχανικές και περιβαλλοντικές εφαρμογές.

Διάρθρωση Μαθήματος
Το μάθημα περιλαμβάνει:

• Παραδόσεις στην αίθουσα διδασκαλίας
  • Ασκήσεις-Εργαστήρια με χρήση πολωτικών μικροσκοπίων και εξειδικευμένων προγραμμάτων πληροφορικής
  • Ασκήσεις Υπαίθρου για την εκμάθηση των φοιτητών στην αναγνώριση και ταξινόμηση πετρωμάτων.

Περιεχόμενα Μαθήματος

• Ιζηματογενή πετρώματα: στάδια αποσάθρωσης.
  • Φυσικοί-χημικοί-βιοχημικοί παράγοντες κατά την ιζηματογένεση. στάδια μεταφοράς–απόθεσης και διαγένεσης
  • Χαρακτηριστικά γνωρίσματα των ιζηματογενών πετρωμάτων
  • Συστηματική ταξινόμηση και περιγραφή: κλαστικά (μηχανικά ιζήματα), χημικά ιζήματα, Δομές ασβεστολιθικών πετρωμάτων, βιοχημικά ιζήματα (ιζήματα άνθρακος, βιτουμένια)
  • Μεταμορφωμένα πετρώματα: ορισμοί μεταμόρφωσης μεταμορφωμένων πετρωμάτων. Είδη μεταμόρφωσης