Εκπαίδευση

Εξάμηνο Ζ'
ECTS μονάδες 5
Διδάσκων Σ. Καλαϊτζίδης
Ασκών Σ. Καλαϊτζίδης Η. Κεβρεκίδης (Μετ/κός Φοιτητής, συνεπικουρεί στα εργαστήρια)

Διάρθρωση Μαθήματος
Το μάθημα περιλαμβάνει:

• Παραδόσεις στην αίθουσα διδασκαλίας
  • Ασκήσεις-Εργαστήρια με κοιτασματολογικά δείγματα και χρήση εξειδικευμένων προγραμμάτων Πληροφορικής
  • Video
  • Επισκέψεις σε ορυχεία και βιομηχανίες
  • Εργασίες φοιτητών και παρουσίαση

Περιεχόμενα Μαθήματος

• Μέθοδοι μελέτης ισορροπίας φάσεων μεταλλικών παραγενέσεων. Το σύστημα Fe2S, Fe-Cu-S και Fe-Ni-S. Το σύστημα Fe-Zn-S και γεωβαρομετρία κοιτασμάτων.
  • Διαγράμματα Εh-pΗ και Εh-pΗ-πτητικότητας και η εφαρμογή τους στην απεικόνιση των φυσικοχημικών συνθηκών γενέσεως κοιτασμάτων. Συμπλέγματα χλωριδίων, Συμπλέγματα σουλφιδίων. Μεταλλογενετικά διαλύματα σύγχρονα και αρχαία.
  • Επιθερμικά κοιτάσματα Αu-Αg: σύγχρονη έρευνα και παραδείγματα από τον ελλαδικό χώρο. Αξιολόγηση κοιτασμάτων χρυσού, ορυκτολογικές μορφές χρυσού και διεργασίες ανάκτησης
  • Κοιτάσματα πλατινοειδών (PGE’s): σύγχρονη έρευνα και παραδείγματα από τον ελλαδικό χώρο. Αξιολόγηση κοιτασμάτων PGE’s και διεργασίες ανάκτησης πλατινοειδών.
  • Σύγχρονες μέθοδοι έρευνας για τη διερεύνηση των φυσικοχημικών συνθηκών γένεσης κοιτασμάτων. Μέθοδος των σταθερών ισοτόπων. Μικροθερμομετρία. Μέθοδος ρευστών εγκλεισμάτων.
  • Χρήση κλασσικών γεωλογικών, γεωφυσικών και γεωχημικών μεθόδων, καθώς και τεχνολογιών αιχμής για την ανεύρεση κοιτασμάτων.
  • Ορυκτολογικές παραγενέσεις κοιτασμάτων, αποδέσμευση ορυκτών, συμφύσεις, ιστολογικές αναλύσεις.
  • Απώλειες μετάλλων στα τέλματα μεταλλουργικών διεργασιών, χαρακτηρισμός συμπυκνωμάτων, υπολογισμοί ισοζυγίων και κατανομή των περιεχομένων μετάλλων στις επιμέρους φάσεις.
  • Αξιολόγηση βιομηχανικών ορυκτών (π.χ. βολλαστονίτης, μαρμαρυγίες) και σύγχρονες εφαρμογές στη βιομηχανία.
  • Αξιολόγηση σπάνιων μετάλλων (V, Nb, Ta, Y, Zr), ανάκτηση και σύγχρονες εφαρμογές στη βιομηχανία.
  • Εφαρμογή της Κοιτασματολογίας στην Υδρομεταλλουργία, παραδείγματα.
  • Εφαρμογή της Κοιτασματολογίας στο περιβάλλον, βασική χημεία (Acid Rock Drainage, Neutralization).