• Ενημέρωση
  • ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Δήλωση φοιτητών και διδασκόντων στο edupass για την προσέλευση στο Τμήμα Γεωλογίας
Εκπαίδευση

9/10/2021

Την Τρίτη 5 Οκτωβρίου τέθηκε σε λειτουργία η πλατφόρμα edupass.gov.gr , στο πλαίσιο διασφάλισης της τήρησης των υγειονομικών πρωτοκόλλων κατά τη δια ζώσης διδασκαλία και τις δραστηριότητες του Πανεπιστημίου.

Ακολουθώντας τη νέα οδηγία του Υπουργείου (ΦΕΚ Β ́4558/01.10.2021) στο άρθρο 4 παρ. 4. «Για τις δομές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης υπόχρεοι υποβολής αίτησης είναι: (α) οι φοιτητές/τριες, (β) το τακτικό και έκτακτο διδακτικό προσωπικό και οι επιστημονικοί συνεργάτες που παρέχουν διδακτικό έργο, (γ) κάθε άλλο φυσικό πρόσωπο, που συμμετέχει με φυσική παρουσία σε κάθε είδους εκπαιδευτική διαδικασία που διενεργείται εντός των χώρων των Α.Ε.Ι. και Α.Ε.Α. («επισκέπτες»), πρέπει να εισέλθουν στο σύστημα edupass.gov.gr με τους κωδικούς taxis και τον ΑΜΚΑ τους για τη δήλωση παρουσίας και συμμετοχής στη δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία, με βάση το πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης ή αρνητικού rapid test. Κατά την είσοδο στην πλατφόρμα θα χρειαστεί να γίνει επιλογή του Τμήματος Γεωλογίας, ώστε να δοθεί άδεια αυτόματου ελέγχου από το ΗΔΙΚΑ και το αποτέλεσμά του να διαβιβασθεί στη Γραμματεία.

Σημειώνεται ότι μόνο η Γραμματεία του Τμήματος έχει πρόσβαση στα στοιχεία αυτά από τα οποία θα προκύπτει, βάσει των σχετικών με τον Covid-19 πιστοποιητικών, η επιτρεπτή ή μη παρουσία των φοιτητών και των διδασκόντων στους χώρους του Πανεπιστημίου.

Παρακαλούνται θερμά όλοι οι εμπλεκόμενοι στη δια ζώσης διδασκαλία και παρακολούθηση μαθημάτων και εργαστηρίων να προχωρήσουν άμεσα στη διαδικασία δήλωσης στην πλατφόρμα.

Υπενθυμίζεται ότι όλοι οι φοιτητές οφείλουν να έχουν μαζί τους πάντοτε το απαιτούμενο πιστοποιητικό μαζί με έγγραφο ταυτοποίησής τους, κατά τη διάρκεια της παραμονής τους στο πανεπιστήμιο.

Download this file (ΦΕΚ_4558_20211001_Β.pdf)ΦΕΚ_4558_20211001_Β.pdf[Δήλωση φοιτητών και διδασκόντων στο edupass για την προσέλευση στο Τμήμα Γεωλογίας]157 kB

Ετικέτες: Ανακοινώσεις, Προπτυχιακές σπουδές, Μεταπτυχιακές σπουδές, Πρωτοετείς