Συμμετοχή της UPatras S.E.G. Student Chapter σε Δράση του Δήμου Πατρών

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία σήμερα η συνεργασία του Επιστημονικού Φοιτητικού Συλλόγου “UPatras S.E.G. Student Chapter” του Τμήματος Γεωλογίας του ΠΠ, με τον Δήμο Πατρέων και την Εκπαιδευτική Ενότητα Δράσεων στο πλαίσιο της Εβδομάδας Περιβάλλοντος 2022 «Δες Το Σφαιρικά».

4 Σχολεία, 83 συνολικά μαθητές της Ε’ και Στ’ Τάξης συμμετείχαν με ιδιαίτερο ενθουσιασμό στο «Κυνήγι του Χαμένου Θησαυρού». Οι μαθητές έκαναν την πρώτη τους επαφή με την Επιστήμη της Γεωλογίας, είδαν από κοντά μεταλλεύματα και γαιάνθρακες, ενημερώθηκαν για τους πολλούς και διαφορετικούς ρόλους και τη σημασία του Γεωεπιστήμονα, αλλά και για θέματα περιβαλλοντικής διαχείρισης που προκύπτουν από την εξόρυξη των Ορυκτών Πρώτων Υλών.

Στόχος επετεύχθη, όλοι οι μαθητές έφυγαν χαρούμενοι και με χαμόγελα και ο Σύλλογος προσμένει σε επόμενες δράσεις ώστε να στηρίξει το έργο ανάδειξης της Επιστήμης της Γεωλογίας και την ενδυνάμωση Περιβαλλοντικής Συνείδησης.