Κατατακτήριες ΙΕΚ-ΜΤΜ 2022-2023

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

Το Τμήμα Γεωλογίας στην υπ΄ αριθμ. 15/18-5-2022 συνεδρίαση της Συνέλευσης του Τμήματος, αφού έλαβε υπόψη την υπ΄αριθμ. 46935/Ζ1/21.4.2022 Υπουργική απόφαση με θέμα: Διαδικασία κατάταξης αποφοίτων των Ι.Ε.Κ., καθώς και του Μεταλυκειακού έτους τάξης Μαθητείας σε Τμήματα Α.Ε.Ι» (ΦΕΚ 2031/21.4.2022 τ. Β΄), τις διατάξεις των άρθρων 43 και 44 του ν. 4673/2020 (ΦΕΚ 254 Α΄), τις διατάξεις του αρθρ. 15 του ν. 3404/2005 και την υπ΄αριθμ. 204/9.6.2022 συνεδρίαση της Συγκλήτου, αποφάσισε ότι συναφή με το πρόγραμμα σπουδών του Τμήματος Γεωλογίας θεωρούνται οι έχοντες την ειδικότητα Μεταλυκειακού έτους-Τάξης Μαθητείας «Τεχνικού Δομικών έργων και Γεωπληροφορικής» με ανώτατο αριθμό αποφοίτων σε ποσοστό 5% επί του ετήσιου αριθμού εισακτέων κάθε ακαδημαϊκού έτους.

Οι υποψήφιοι που επιθυμούν να καταταγούν για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 στο Τμήμα Γεωλογίας προς απόκτηση του πτυχίου Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Πατρών, θα εξεταστούν στα τρία (3) υποχρεωτικά μαθήματα του α΄ κύκλου σπουδών: 1) «Τεχνική Γεωλογία», 2) «Πλανήτης Γη» και 3) «Χαρτογραφία και Εισαγωγή στα Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών». Συγκεκριμένα οι υποψήφιοι θα εξετασθούν στην ύλη των παρακάτω μαθημάτων:

Α.         Τεχνική Γεωλογία

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

• Εδαφικοί σχηματισμοί (εδάφη): γένεση, σύσταση – δομή, φυσικές ιδιότητες, ιδιότητες ταξινόμησης (διαβάθμιση, συνεκτικότητα, ενεργότητα), διόγκωση, περιγραφή - ταξινόμηση, μηχανική συμπεριφορά (διατμητική αντοχή - κριτήρια θραύσης,  παραμορφωσιμότητα - στερεοποίηση).
  • Βραχώδες υλικό (βράχια): σύσταση – δομή, ταξινόμηση, φυσικές παράμετροι, μηχανική αντοχή, κριτήρια θραύσης, παραμορφωσιμότητα, ταξινόμηση ακέραιου πετρώματος
  • Ασυνέχειες βραχωδών σχηματισμών: παράμετροι μηχανικής περιγραφής (προσανατολισμός, απόσταση, εξάπλωση, αντοχή τοιχωμάτων, τραχύτητα, άνοιγμα), μετρήσεις από δειγματοληπτικές γεωτρήσεις.

Υπεύθυνος: Νικόλαος Δεπούντης, Επίκ. Καθηγητής, τηλ. 2610 997715

Β. Πλανήτης Γη

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

• Τα ορυκτά και τα πετρώματα
  • Διεργασίες στην επιφάνεια της γης: αποσάθρωση, διάβρωση, βαρυτικές κινήσεις, εδάφη.
  • Εισαγωγή στη γεωχρονολόγηση και στη στρωματογραφία
  • Το νερό στην επιφάνεια της γης: επιφανειακό και υπόγειο νερό
  • Παγετώνες Άνεμοι, Καρστ.
  • Ιζηματογενή Πετρώματα: γέννεση και ταξινόμηση
  • Τοπογραφικοί χάρτες
  • Διεργασίες στο εσωτερικό της γης
  • Μαγματισμός:Διεργασίες γένεσης του μάγματος, πετρώματα που δημιουργούνται, ιστός και δομή τους.
  • Ηφαιστειότητα: Τύποι ηφαιστειακής δραστηριότητας, παραγόμενα προϊόντα, ιστός και δομή πετρωμάτων, Ατμίδες και τύποι τους, παραδείγματα από τον Ελληνικό χώρο
  • Μεταμορφισμός: Διαδικασίες μεταμόρφωσης, μεταμορφικές φάσεις, τύποι μεταμόρφωσης, πετρώματα που δημιουργούνται, ιστός και δομή τους.
  • Διαστροφισμός: Περιγραφή των ρηγμάτων και του τεκτονικού καθεστώτος που τα προκαλεί. Περιγραφή και ταξινόμηση των τύπων των πτυχών.
  • Λιθοσφαιρικές πλάκες

Υπεύθυνοι: Αβραάμ Ζεληλίδης Καθηγητής τηλ. 2610 962272, Γ. Μπαθρέλλος Αναπλ. Καθηγητής τηλ.  2610 997541.

Γ. Χαρτογραφία και Εισαγωγή  στα ΓΣΠ

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

• Χαρτογραφία – Είδη Χαρτών - Συστατικά μέρη ενός χάρτη.
  • Ιστορία χαρτογραφίας
  • Βασικές αρχές σχεδιασμού χάρτη. Οι έννοιες της κλίμακας και της χωρικής διακριτικής ικανότητας
  • Προβολικά συστήματα, Εισαγωγικές έννοιες (γεωειδές, σφαιροειδές, ελλειψοειδές, γεωγραφικές συντεταγμένες, datum, προβολικά συστήματα συντεταγμένων, είδη προβολών, παράμετροι προβολών).
  • Προβολικά συστήματα που χρησιμοποιούνται στον ελλαδικό χώρο,
  • Είδη των παραμορφώσεων, τα μαθηματικά μοντέλα που χρησιμοποιούνται για τη γεωμετρική διόρθωση των εικόνων και την αναδόμηση των εικονοστοιχείων. Γεωμετρική διόρθωση χαρτών και δορυφορικών εικόνων.
  • Θεωρία Γεωγραφικών Συστημάτων Πληροφοριών, Ιστορικό, Συστατικά μέρη ενός ΓΣΠ.
  • Αναλογικά και ψηφιακά δεδομένα, ψηφιοποίηση δεδομένων
  • Διανυσματικά δεδομένα και δεδομένα καννάβου. Χωρικά και μη δεδομένα.
  • Μετατροπή δεδομένων από διανυσματική μορφή σε δεδομένα καννάβου
  • Θεματικά επίπεδα πληροφορίας και θεματικοί χάρτες
  • Η έννοια της Τοπολογίας.
  • Εισαγωγή στις έννοιες της ανάλυσης χώρου
  • Εισαγωγή στις έννοιες των Ψηφιακών Μοντέλων Αναγλύφου / Επιφανείας
  • Δημιουργία τοπογραφικών-υψομετρικών τομών.
  • Παραδείγματα χρήσης ΓΣΠ στην Γεωλογία.
  • Δορυφορικά συστήματα πλοήγησης και εντοπισμού θέσης.
  • Συνδυαστική χρήση ΓΣΠ και συστημάτων πλοήγησης

Υπεύθυνοι: Κων/τίνος Νικολακόπουλος Καθηγητής, τηλ. 2610 997592 και Ε. Σιμώνη ΕΔΙΠ, τηλ 2610 997716

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν από 1 έως 15 Νοεμβρίου 2022 αίτηση προς τη Γραμματεία του Τμήματος και οι κατατακτήριες εξετάσεις θα διενεργηθούν κατά το διάστημα από 1 έως 20 Δεκεμβρίου 2022.

Από τη Γραμματεία του Τμήματος

Ρίο, 17-6-2022