Εκπαίδευση

Προστασία της γεωλογικής, γεωγραφικής και ανθρώπινης κληρονομιάς

Κωδικός GEO_815Ε
Τίτλος Προστασία της γεωλογικής, γεωγραφικής και ανθρώπινης κληρονομιάς
Ώρες Διδασκαλίας
Παράδοση  2
Φροντιστήριο  1
Εργαστήριο  0
Διδακτικές μονάδες 3
Κατηγορία Υποχρεωτικό Επιλογής
Εξάμηνο Η'
ECTS μονάδες 5
Διδάσκων Μ. Γεραγά Ι. Ηλιόπουλος
Ασκών Μ. Γεραγά, Ι. Ηλιόπουλος Ν. Κουγιά, Σ. Σεργίου (Μετ/κοί φοιτητές, συνεπικουρούν στα εργαστήρια)

Στόχοι Μαθήματος
Η απόκτηση δεξιοτήτων σχετικά µε τις µεθοδολογίες και τις τεχνικές, που διέπουν την αποκατάσταση και διατήρηση γεωτόπων και χώρων αρχαιολογικής αξίας. Έµφαση δίνεται στην ανάπτυξη περιβαλλοντικής συνείδησης εκ µέρους των φοιτητών για τη διαφύλαξη και προστασία των χώρων αυτών.

Διάρθρωση Μαθήματος
Το µάθηµα περιλαµβάνει:

• Παραδόσεις στην αίθουσα διδασκαλίας
  • Ασκήσεις - Εργαστήρια µε χρήση εξειδικευµένου µηχανολογικού εξοπλισµού
  • Ασκήσεις µε χρήση εξειδικευµένων προγραµµάτων Πληροφορικής
  • Ασκήσεις Υπαίθρου για την εκµάθηση των φοιτητών στις µεθοδολογίες καταγραφής και αποτύπωσης των κρισίµων παραµέτρων του γεωλογικού περιβάλλοντος που επηρεάζουν τις θέσεις ενδιαφέροντος.

Περιεχόμενα Μαθήματος

• Γεωλογική-γεωµορφολογική κληρονοµιά (Γεώτοποι-Γεωδιατήρηση).
  • Αναγνώριση, καταγραφή, εκτίµηση και χαρτογράφηση των Γεωτόπων στην Ελλάδα. Προτάσεις διαχείρισης–Περιβαλλοντική Νοµοθεσία. Γεωδιατήρηση και περιβαλλοντική εκπαίδευση.
  • Γεωγραφικό περιβάλλον.
  • Υδατικοί πόροι, γεωλογικοί σχηµατισµοί, υδρογραφικό δίκτυο, διαβρωτικές-αποσαθρωτικές διεργασίες, προβλήµατα ακτών.
  • Ανθρώπινη κληρονοµιά
  • Ο ρόλος της γεωλογίας στην προστασία ιστορικών χώρων και µνηµείων.
  • Γεωλογικά υλικά κατασκευής ιστορικών µνηµείων. ∆οµικοί λίθοι µνηµείων. Επιλογή και προστασία τους από περιβαλλοντικές φθορές.
  • Σεισµοί, δονήσεις και άλλες επικινδυνότητες σχετικές µε τη µελέτη και προστασία µνηµείων και ιστορικών χώρων. Περιβαλλοντική γεωλογία και ιστορικοί χώροι. Η γεωλογία στα έργα του παρελθόντος.