Μάρτιος 2024: Περιβαλλοντική Εκπαίδευση Mαθητών του Σχολείου Αναγέννηση

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου,  το Τμήμα Γεωλογίας συμμετείχε στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση μαθητών του Σχολείου Αναγέννηση. Επικεφαλής ήταν ο Επ. Καθηγητής κ. Καζάκης Νεραντζής μαζί με υποψήφιους διδάκτορες, μεταπτυχιακούς και προπτυχιακούς φοιτητές. Η περιβαλλοντική εκπαίδευση πραγματοποιήθηκε στις θερμομεταλλικές πηγές της Κυλλήνης, όπου πραγματοποιήθηκε διήθηση και δειγματοληψία υπόγειου νερού για ανάλυση στο εργαστήριο, φυσικοχημικές μετρήσεις (pH, Ηλεκτρική αγωγιμότητα, ORP, DO) του νερού με φορητά όργανα, καθώς και μετρήσεις της σκληρότητας και υδρόθειου της θερμομεταλλικής πηγής. Επιπρόσθετα οι μαθητές πραγματοποίησαν εκπαίδευση με γεωλογική πυξίδα και σφυρί, μετρήσεις της παροχής των ρεμάτων, ενώ λήφθηκαν και συντεταγμένες από τις θέσεις δειγματοληψίας με GPS.

Ετικέτες: Κοινωνία