WELCOME TO UP 2023

Στις 18 Οκτωβρίου, το Πανεπιστήμιο Πατρών υποδέχεται το «Welcome to UP 2023», ένα πρωτοποριακό για τα δεδομένα της χώρας Φεστιβάλ Υποδοχής Πρωτοετών Φοιτητών. Ένα φεστιβάλ που έγινε θεσμός μετά την περσινή πρώτη και άκρως επιτυχημένη διοργάνωση, η οποία έκανε την πανεπιστημιούπολη επίκεντρο του ενδιαφέροντος.
Φέτος, το Welcome to UP 2023, η νέα μεγάλη γιορτή νεολαίας του φθινοπώρου στην περιοχή, επιστρέφει με πλήθος εκδηλώσεων, οι οποίες απλώνονται σε 5 ημέρες γεμάτες μοναδικές εμπειρίες και σε τρεις πόλεις (Πάτρα, Μεσολόγγι και Αγρίνιο). Οι προετοιμασίες είναι πυρετώδεις, προκειμένου κατά το διάστημα 18-22 Οκτωβρίου να στηθεί ένα σκηνικό γιορτής, όπου η γνώση και η καινοτομία θα συναντούν την ιστορία, τον πολιτισμό και τα όνειρα των χιλιάδων φοιτητών του τρίτου μεγαλύτερου εκπαιδευτικού ιδρύματος στη χώρα. Στο επίκεντρο όλων θα βρίσκεται το Campus του Πανεπιστημίου Πατρών, όπου θα στηθεί ένα μεγάλο φοιτητικό χωριό.
Το πενθήμερο πρόγραμμα εκδηλώσεων εκτός από τα περίπτερα, τις επαφές με ομάδες και δομές του Πανεπιστημίου, τη συνάντηση με επιτυχημένους αποφοίτους, τις ξεναγήσεις σε εμβληματικά σημεία, τους περιπάτους σε μνημεία και τόπους ενδιαφέροντος, και τη γνωριμία με τους χώρους και τους ανθρώπους του ΑΕΙ και της πόλης, περιλαμβάνει επίσης συνέδρια, παραστάσεις, πολυθεάματα, αστρονομική παρατήρηση, δράσεις, όπως το Taste the City και το Magic Patras Bus Tour (ξεναγήσεις με ανοικτά λεωφορεία), αλλά και κινηματογραφικές προβολές σε συνεργασία με το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας.
Το site όπου μπορείτε να πληροφορήστε το πρόγραμμα και όλες τις δράσεις είναι: https://welcometoup.upatras.gr/
Το συναυλιακό πρόγραμμα έχει ως εξής:

• Συναυλία στο Μεσολόγγι – Μουσείο Τρικούπη – Τετάρτη 18 Οκτωβρίου
    Μουσικό σχήμα «Συνεπιβάτες»
  • Συναυλία στο Αγρίνιο – Πλατεία Δημοκρατίας - Πέμπτη 19 Οκτωβρίου - Φοίβος Δεληβοριάς
  • Συναυλία στο Πάρκο της Ειρήνης – Πανεπιστημιούπολη - Πέμπτη 19 Οκτωβρίου - Ανδριάνα Μπάμπαλη
  • Συναυλίες στην Βίλα Κόλλα – Παρασκευή 20 Οκτωβρίου
    Ορχήστρα Pfizer- Ρένος Χαραλαμπίδης
    Onirama
  • Μεγάλη Συναυλία στην Πλατεία Γεωργίου – Πυξ Λαξ – Σάββατο 21 Οκτωβρίου
  • Κεντρική Συναυλία στο Πάρκο της Ειρήνης – Πανεπιστημιούπολη - Κυριακή 22 Οκτωβρίου - Φοίβος Δεληβοριάς

Welcome Video – Poster: https://we.tl/t-RddHOb4Tvs