• Ενημέρωση
  • Οικονομική Ενίσχυση Πρωτοετών Φοιτητών που Επλήγησαν από τις Πρόσφατες Πλημμύρες

Συλλυπητήρια Ανακοίνωση για την Απώλεια της Δρ. Anne Ewing Rassios

Τα μέλη του Τμήματος Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Πατρών εκφράζουν τη βαθιά τους θλίψη για την απώλεια της Δρ. Anne Ewing Rassios και αποστέλλουν τα ειλικρινή τους συλλυπητήρια στην οικογένεια και τους οικείους της.

Η Άννα ξεκίνησε από την Αμερική για να εκπονήσει τη διδακτορική της διατριβή στην Γεωλογία της Ελλάδας με τίτλο "Geology and Evolution of the Magmatic Rocks of the Vourinos Ophiolite, Northern Greece" υπό την καθοδήγηση του Καθηγητή Eldridge M. Moores και στη συνέχεια υπηρέτησε επί σειρά ετών στο παράρτημα Κοζάνης του Ινστιτούτου Γεωλογικών και Μεταλλευτικών Ερευνών. Το δημοσιευμένο έργο και οι ιδέες της για την ανάδειξη της Γεωλογίας της Πίνδου και του Βούρινου υπήρξε αξιομνημόνευτο ενώ υπηρέτησε την επιστήμη της Γεωλογίας με συνέπεια, αφοσίωση και ανιδιοτέλεια.  Η παρακαταθήκη που αφήνει είναι πολύτιμη.

Η Άννα δεν είναι κοντά μας, αλλά το έργο της θα μας δείχνει τι μπορεί να πετύχει η επιμονή και η υπομονή για την κατάκτηση του στόχου.