• Ενημέρωση
  • Βίντεο SEG: «Το ταξίδι του Al από τον βαθύ ωκεανό μέχρι… τους Δελφούς»

Συμμετοχή του Φοιτητικού Συλλόγου του Τμήματος "UPatras SEG" στο Patras IQ

Ο επιστημονικός φοιτητικός σύλλογος UPatras S.E.G. Student Chapter, σε συνεργασία με το Εργαστήριο Κοιτασματολογίας και το Εργαστήριο Έρευνας Ορυκτών & Πετρωμάτων, συμμετείχε στην τριήμερη Έκθεση Καινοτομίας & Μεταφοράς Τεχνογνωσίας – Patras lnnovation Quest – PATRAS IQ, η οποία έλαβε χώρα στις 25, 26 και 27 Νοεμβρίου 2023 στο Συνεδριακό & Πολιτιστικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Πατρών.

Ο σύλλογος διέθετε το δικό του φυσικό περίπτερο-booth και με τη συνδρομή των μελών του προερχόμενα από όλους τους κύκλους σπουδών (BSc, MSc και PhD) έφερε σε επαφή τους επισκέπτες με το αντικείμενο της γεωλογίας και δη της οικονομικής γεωλογίας-κοιτασματολογίας και κατέστησε σαφή την αναγκαιότητα των ορυκτών πρώτων υλών στην καθημερινή μας ζωή. Τα παραπάνω επιτεύχθηκαν μέσω έκθεσης πληθώρας ορυκτών και πετρωμάτων καθώς και σύγχρονων φορητών μέσων ανάλυσης όπως του NIRS (Near-infrared spectroscopy).